Hemidactylus turcicus

čeleď Gekkonidae

rod Hemidactylus

Gekon turecký

Popis

Štíhlý gekon s plochou hlavou a nápadně velkýma očima. Na rozdíl od nejznámějšího středomořského druhu, gekona zedního, výrazně užší přísavné lamely nedosahují k až úplnému konci prstů, a lépe tak vynikne jejich zakončení drápky.

Kůže je nápadně průsvitná, celému zbarvení tak dodává narůžovělý nádech. Na hnědavém těle jsou nepravidelně rozesety malé světlé a větší černé skvrny.

Rozšíření

Široký areál tohoto druhu sahá od pobřeží jižního Portugalska přes celé středomoří dále na východ až do Pákistánu a na jihu zasahuje přes Arabský poloostrov až do Somálska. Navíc byl introdukován na Kanárské ostrovy a do USA a střední Ameriky, kde nachází příhodné podmínky k životu.

Ekologie

Gekon turecký vyhledává podmínky podobné jako gekon zední. Obývá tedy často lidská obydlí, stejně rád se ale usazuje v různých zříceninách, na kamenných zídkách, archeologických nalezištích, ale někdy i pod kameny v zarůstajících polích a hájích.

Aktivní je v noci, kdy loví drobný hmyz, často číhá v domech na kořist lákanou na světlo. Samice klade za rok 2-3 snůšky po 1-2 vajíčkách.

Fotografie

Chorvatsko

Řecko

Thessaloniki

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
data/herp/hemtur.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:42 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru