Tarentola mauritanica

čeleď Gekkonidae

rod Tarentola

Gekon zední

Popis

Nápadný silný gekon s velkou, především u samců širokou hlavou a výrazně rozšířenými prsty s přísavnými lamelami bez nápadných drápků, díky kterým je poměrně snadno odlišitelný od ostatních evropských druhů. Dosahuje délky až 16 centimetrů.

Detail přísavných lamel gekona zedního

Zbarvení je proměnlivé, od světlé přes hnědavou až po tmavě šedou. Mladší jedinci mívají na těle příčné proužky, které se však s rostoucím věkem stávají méně výraznými.

Rozšíření

Gekon zední je typickým plazem středomoří vyskytujícím se v pobřežních oblastech od Portugalska po Řecko, Kypr a pobřeží Izraele a dále v celé severní Africe.

Ekologie

S tímto druhem se můžeme běžně setkat v téměř každém přímořském letovisku, v zahradách i domech, zděných budovách v kempech, ale i ve městech ležících dále od moře. Po setmění se často shromažďují na zdech pod zdroji světla, kde loví přilákaný hmyz. Den tráví v úkrytech mezi kameny a ve štěrbinách ve zdi, příležitostně se ovšem sluní.

Mimo lidská obydlí vyhledává také různé kamenné zídky nebo hromady kamení na suchých místech. Za denní úkryt může vhodně sloužit také odchlíplá kůra na kmeni stromu.

Rozmnožování probíhá téměř celý rok, samice klade 1-2 vajíčka pod kameny a do mezer ve zdech.

Fotografie

Itálie

Elba

Gekoni pod lampou

Lucca

Sardinie

Korsika

Detail přísavných lamel gekona zedního

Španělsko

Gekon zední Gekon zední (Tarentola mauritanica) Gekon zední

Tunisko

Gekon zední

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
data/herp/tarmau.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:42 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru