Podarcis erhardii

čeleď Lacertidae

rod Podarcis

Ještěrka Erhardova

Popis

Ještěrka Erhardova se vyznačuje značnou variabilitou ve zbarvení v rámci areálu i populace. Základní barvou je hnědá, která může přecházet do zelenavé až šedočerné. Přední část hřbetu je pak často zbarvena zeleně. Typická je síťovitá kresba z černých skvrnek, charakteristická pro ještěrky rodu Podarcis, která však může být v různých místech různě intenzivní a vytvářet zdání pruhů. Světlé pruhy na rozhraní zad a boků jsou nápadné u některých samic a mladých jedinců.

Zbarvení břicha je taktéž variabilní, od bělavé přes šedou až po nažloutlou a oranžovou až červenou u samců v době páření. Na okrajích břicha může být řada jasně modrých šupin. Ještěrky dorůstají do celkové délky nad 20 centimetrů, kolem dvou třetin z této hodnoty připadá na ocas.

Rozšíření

Ještěrka Erhardova je endemitem Balkánského poloostrova. Na pevnině se vyskytuje na jih od jižního Bulharska a Srbska. Zasahuje také na řadu řeckých ostrovů (Kyklady, Sporady, Dodekany).

Ekologie

Podarcis erhardii vyhledává suché, prosluněné lokality s dostatkem nízké vegetace. Vyhýbá se extrémním teplotám kolem poledne.

Fotografie

Řecko

Arnissa

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
data/herp/poderh.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:42 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru