Lacerta agilis

čeleď Lacertidae

rod Lacerta

Ještěrka obecná

Popis

Menší, ale silná ještěrka dorůstající obvykle okolo 20 cm délky. Samečkové mají oproti samičkám mohutnější hlavu a výrazně se odlišují i zbarvením: základní barva je nápadně zelená s černými a černě lemovanými bílými skvrnkami, středem hřbetu se táhne široký tmavohnědý pruh, taktéž s bílými a černými skvrnkami, lemovaný dvěma světlejšími proužky. Někteří jedinci, a to jak samci tak samice, mohou mít hřbet jednobarevně červenohnědý bez skvrn.

Samice jsou celé hnědé s černě lemovanými světlými skvrnkami na bozích i hřbetě, mláďata jsou taktéž hnědá a nenápadně světle skvrnitá.

Od ještěrky živorodé, kterou je možno zaměnit se samicemi ještěrky obecné, se odlišuje rovnoměrně se zužujícím ocasem a především výskytem na jiných lokalitách, od další naší ještěrky, ještěrky zední lze celý rod Lacerta rozeznat podle límce, který je u ještěrky obecné zubatý, zatímco u ještěrky zední rovný.

Rozšíření

Lacerta agilis obývá široký areál od Francie až po Mongolsko a jihu Anglie a Švédska až po Alpy a sever Řecka.

Ekologie

Ještěrky obecné u nás najdeme téměř na všech slunných lokalitách s dostatkem úkrytů. Vyskytuje se na travnatých svazích s ojedinělými křovisky, v okolí potoků a řek, na vinicích, zídkách a okrajích cest, ale i v zahradách a na příhodných místech i ve městech.

Po přezimování opouštějí úkryty nejdříve mláďata. K páření dochází v květnu a už předtím je možné na vhodných místech pozorovat společně se slunící páry. V květnu až červnu zahrabává samice asi deset vajíček a mláďata se líhnou asi po dvou měsících.

Fotografie

Česko

Nedašov

Ještěrka obecná Sebeobrana

Podyjí

Ještěrka obecná Ještěrka obecná Ještěrka obecná

Kamenárka

Veselí nad Lužnicí

Samec

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
data/herp/lacagi.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:42 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru